ترجمه اسپانیایی به فارسی 

معرفی زبان اسپانیایی

Events for May 1, 2018 – IMF Family Association

امروزه زبان ابزاری برای کسب درآمد تبدیل شده است. از آنجاییکه زبان انگلیسی جز زبان های برتر دنیا در کسب و کار و دیگر اقدامات مطرح شده است؛ زبان های دیگری هم وجود دارد که می تواند جایگاهی در کنار زبان انگلیسی داشته باشند. شما مشتریان عزیز برای آشنا شدن به نمونه کارهای این تیم تخصصی می توانید از پیج نمونه کار سایت دنیای ترجمه بازدید کنید

تیم تخصصی دنیای ترجمه در زمینه ترجمه و دیگر فعالیت های مرتبط با زبان کار خود را شروع کرده است . اکنون این تیم با وسیع تر شده نیروی کار خود، به ترجمه دیگر زبان های خارجی از جمله زبان آلمانی پرداخته است.

تاریخچه ی زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی یکی دیگر از اعضای خانواده زبان های رومانس و زبان های هندو-اروپایی است. کشور اسپانیا در شبه جزیره ای به نام ایبرو قرار گرفته است. ایبرو به دلیل موقعیت حیاتی اش در اروپا از ابتدا مورد تهاجم های بسیار قرار گرفته و زبان اسپانیایی امروزی نیز محصول این تهاجم ها و تلفیقی از زبان های صحبت شده میان اقوام مهاجم بوده است.

در حدودِ ششصد سال قبل از میلاد مسیح، اقوام کوچ نشین کلتی و بومیان شبه جزیره ایبرو با هم در آمیخته بودند و میان آن ها زبان کلت-ایبرویی رواج داشته است. سرداران کارتاژی در سال 230 قبل از میلاد از نواحی تونس کنونی به ایبرو حمله کردند و لغات کارتاژی (منشعب از فنیقی باستان) را در آنجا گسترش دادند. سرزمین ایبرو برای دو قدرت بزرگ آن دوران یعنی امپراطوری روم و کارتاژ منطقه ای استراتژیک محسوب شده و آن دو به مدت 18 سال در ایبرو با هم جنگیده اند. این نبرد در پایان به نفع رومیان خاتمه یافت و در حوالی سال 19 قبل از میلاد این شبه جزیره به طور کامل به تصرف رومیان درآمد.

رومیان این منطقه را هیپسانی نام گذاری کرده و و بنا عادت همیشگی خود، زبان لاتین عامیانه را توسط تجار و سربازان به مردم ایبرو آموزش دادند. بدین ترتیب به تدریج زبان جدیدی متشکل از زبان های لاتین، کارتاژی، کلتی و باسکی در هیپسانی آن دوران شکل گرفت.

تهاجمات به این شبه جزیره باز هم ادامه پیدا کرد. در حدود سده 400 میلادی ژوت های آلمانی تبار ایبرو را تصرف کرده  و با این که مدت مدیدی بر این ناحیه حاکم بودند، تغییرات چندانی در زبان ایجاد نکردند تا اینکه در دهه 720 میلادی، مسلمانان شمال آفریقا، اسپانیا را تصرف نموده و آن را اندلس نامیدند. تسلط پانصد ساله مسلمانان بر اندلس و فرهنگ و تمدن اسلامی حاکم بر آن باعث تغییرات بسیار در زبان و رواج و نفوذ فراگیر لغات عربی به زبان اسپانیایی گردید که این اثر تا امروز باقی مانده است. به طوری که امروزه نزدیک به 4000 واژه اصلی در زبان اسپانیایی ریشه عربی دارد.

دوران پیشرفت و ثبات زبان اسپانیایی

بعد از پیروزی امپراطوری مسیحی واقع در شمال ایبرو بر مسلمانان، لهجه کاستیلی اسپانیایی بر این شبه جزیره حاکم گردید. زبان کاستیلی با خروج تدریجی مسلمانان از اسپانیا و قدرت گیری روز افزون امپراطوری اسپانیا به تدریج به زبانی قدرتمند تبدیل می شد. اولین پادشاه اسپانیا که برای یکسان سازی دستور و لغات و استاندارد کردن زبان اسپانیایی تلاش کرد، آلفونس دهم نام داشت. او و جانشینانش استفاده از زبان های لاتین و عربی را در دستگاه های قضائی و دولتی ممنوع اعلام کردند، تا زبان اسپانیایی هر چه بیشتر و بهتر در اسپانیا رواج پیدا کند.

دولتمردان اسپانیا از آن پس سیاست مستعمره سازی را در پیش گرفتند. سیاحان و دریانوردان اسپانیایی در قرن پانزدهم در دوره فردینارد پنجم از اقیانوس اطلس گذر کرده و قاره آمریکا را کشف کردند. اسپانیا در قرن شانزده میلادی قوی ترین و ثروت مند ترین کشور جهان بود که دایره قدرتش بسیاری مناطق از ایلات متحده امروزی، مکزیک، آمریکای مرکزی، بخش اعظم آمریکای جنوبی و فیلیپین را فرا می گرفت. در قرن هفدهم ادبیات اسپانیا با نگارش اثر سترگ دن کیشوت قوام گرفت. سروانتس در این رمان مفصل و پرجزئیات با شخصیت پردازی بی نظیر خود راه را برای گسترش ادبیات اسپانیا هموار نمود. با اینکه بیشتر مناطق مستعمره نشین اسپانیا در یکصد سال گذشته استقلال یافته اند، زبان اسپانیایی همچنان به عنوان میراث دوران استعمار در آمریکای لاتین باقی مانده است. اسپانیایی زبانی پویا است و تغییر و تحولات به وقوع پیوسته را به سرعت می پذیرد. یادگیری اسپانیایی برای افراد آشنا به زبان های رومانس بسیار ساده است و سالانه بسیاری از مردم در سراسر جهان یادگیری این زبان را به عنوان زبان دوم آغاز می نمایند.

اکنون زبان اسپانیایی با بیش از 399 میلیون  متکلم در 30 کشور سراسر جهان صحبت می شود و بعد از چینی، هندی و انگلیسی چهارمین زبانی است که بیشترین متکلم را دار د. زبان اسپانیایی زبان دوم 89.5 میلیون نفراز مردم جهان است. کشور مکزیک با 103 میلیون متکلم بزرگترین جامعه ی اسپانیایی زبان (زبان اول مکزیک ) در جهان به خود اختصاص داده است. چهار جامعه ی بزرگ متکلم های زبان اسپانیایی به ترتیب در کشور های کلمبیا با 41 میلیون نفر ،  کشور اسپانیا با 38.8 میلیون نفر، کشور آرژانتین با 38.8 میلیون نفر و ایالات متحده با 34.2 میلیون نفر (طبق سرشماری 2010) هستند و در کل می توان گفت زبان اسپانیایی در کشور های زیر صحبت می شود :

آرژانتین، جزیره آروبا (در ساحل شمال غربی ونزوئلا)، کشور بلیز(درآمریکای مرکزی)،کشور بولیوی، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، کوبا، جمهوری دمینیکان، اکوادور، بندر سالوادور، کشور گینه ی استوایی (در غرب و مرکز آفریقا)، جزایر گالاپاگوس، جبل الطارق، کشور گواتمالا، کشور هندوراس، مکزیک، کشور مراکش، کشور نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، پورتوریکو، اسپانیا، سنت کیتس (و نویس)، ایالات متحده آمریکا، اروگوئه، ونزوئلا، جزایر ویرجین (ایالات متحده).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست